+48 609443264

Sylwester w Pradze

Praga. Skarbnica zabytków, natchnienie niejednego artysty, miasto tajemnicze o jedynej  w swoim rodzaju atmosferze. Tylko tutaj można znaleźć budowle utrzymane w każdym stylu architektonicznym. Praga to kulturalne centrum Europy i obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika bursztynowego trunku.  

 Tu w większość miejsc pachnie romantyzmem, historią i nostalgią, a na okolicznych bulwarach i placach tętni muzyka. Na wspaniały klimat tego miasta składa się harmonia pomiędzy minionymi czasami, a teraźniejszością, dialog gotyku, renesansu i baroku.

 Sylwestrowy przewodnik po Pradze, czyli co trzeba zobaczyć:


Hradczany –założone zostały około roku 880 przez księcia Brzetysława, w tej dawnej siedzibie czeskich królów i książąt obecnie stacjonuje prezydent; hradczański kompleks zamkowy jest największym tego rodzaju obiektem na świecie. Swój obecny kształt Hradczany zawdzięczają Marii Teresie, która w II połowie XVIII wieku przebudowała praski zamek i nadała mu kształt nowoczesnej pałacowej rezydencji.  

  Stare Miasto – kulturalne i handlowe centrum stolicy Czech otoczone żydowską dzielnicą Josefov. Pierwsze wzmianki o tej zabytkowej dzielnicy pojawiły się w VIII wieku. Czasy świetności Starego Miasta przypadły na XIV stulecie, wtedy powstał m.in. Ratusz staromiejski.

 Do najciekawszych obiektów na Starym Mieście zalicza się:

Most Karola – najstarszy zachowany kamienny most świata, dawniej był to jedyny most na Wełtawie. Dziś Most Karola łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město. Obecnie na moście możliwy jest jedynie ruch pieszy, dawniej kursował tu tramwaj konny, później elektryczny, a do 1965 roku odbywał się normalny ruch samochodowy. 

 Legenda głosi, że zaprawę, której użyto do budowy mostu wzmocniono białkami jajek (miało zagwarantować mu to większą wytrzymałość i stabilność). Po obu stronach rzeki most zdobią trzy wieże – na pierwszym filarze wznosi się staromiejska wieża mostowa, zaś na drugim brzegu Wełtawy wznoszą się jeszcze dwie wieże: mała i wielka małostrańska wieża mostowa.


Najbardziej charakterystycznym elementem mostu są kamienne rzeźby tworzące galerię niezwykłych postaci (barokowe rzeźby pochodzą z XVIII wieku i w większości przedstawiają świętych).

 
Rynek staromiejski – historyczny plac położony pomiędzy Placem Wacława, a Mostem Karola; w centralnej części bulwaru mieści się pomnik religijnego reformatora Jana Husa, na Rynku Staromiejskim znajduje się wiele przepięknych zabytków zamkniętych w stosunkowo niewielkiej przestrzeni; w XI wieku był to główny miejski targ, na którym prócz dóbr luksusowych można było kupić żywność i przedmioty codziennego użytku. Na Rynku mieścił się także urząd celny, w którym kupcy płacili cło za swoje towary.
W późniejszym okresie zaczęły się tu pojawiać pierwsze mieszczańskie domy. Na środku placu znajduje się tzw. praski południk wskazujący miejsce, w którym kiedyś stała mariańska kolumna (według rzucanego przez nią cienia w średniowieczu był regulowany czas praski).

 Astronomiczny zegar Orloj – ikona turystycznej Pragi; w 1490 roku Mistrz Hanusz przygotował mechanizm napędzający zegar oraz wyposażył go w tarczę zegarową. Miejscy radni obawiając się, że twórca Orloja stworzy w innym mieście równie znakomite dzieło nakazali go uwięzić i oślepić. Legenda głosi, że mistrz Hanusz domyślał się, kto wydał ten okrutny rozkaz i nakazał zniszczyć część zegara tak, by przez najbliższe 100 lat nikt nie był w stanie go naprawić.

 Orloj wykorzystywany jest jako astronomiczny zegar i kalendarz (jego części wskazują położenie poszczególnych ciał niebieskich). W górnej części zegara o każdej pełnej godzinie pojawiają się figurki dwunastu apostołów ze świętymi symbolami. Wraz z nimi zaczynają poruszać się pozostałe postaci: uderzająca w dzwon Śmierć, Skąpiec z workiem pieniędzy i zachwycony sobą Pyszałek. Przedstawienie kończy się pianiem złotego koguta. 

 Uniwersytet Karola – najstarsze kolegium uniwersyteckie w Europie Środkowej.

 Samo Stare Miasto charakteryzuje się wąskimi uliczkami, niewielkimi, urokliwymi sklepikami i knajpkami ukrytymi w pamiętających czasy średniowiecza budynkach.

 Plac Wacława (Václavské náměstí) – Polacy nazywają go „Wacławiakiem”, bulwar znajduje się w dzielnicy Nové Město, w samym centrum Pragi. Jest to jeden z największych placów
w Europie –liczy sobie 750 metrów długości i 60 metrów szerokości. Dawniej po bulwarze kursowały tramwaje, które usunięto na początku lat 80. XX wieku.

Plac wytyczony został w 1348 roku na życzenie Karola IV. W średniowieczu odbywał się tu handel końmi, przez co bulwar nazywany był Końskim Targiem (od 1877 handlowano na nim zbożem). Obecna nazwa bierze się od barokowej rzeźby św. Wacława ustawionej
w środkowej części placu.

 Plac Wacława był świadkiem wielu historycznych wydarzeń (m.in. Aksamitnej rewolucji). Dziś jest to miejsce, które niezależnie od pory dnia tętni życiem.

 Wyobraź sobie ulice pełne roztańczonych i roześmianych ludzi, zawsze gwarne bulwary, gościnne puby, bary i kluby. Sylwester w Pradze to gwarancja niezapomnianej nocy! Pokaz fajerwerków o północy najlepiej jest oglądać ze wzgórza Petřín lub ze Starego Miasta. Na licznych stoiskach kupimy przekąski, będziemy mogli również skosztować wina, piwa albo raczyć się pitnym miodem.

 Połącz szampańską zabawę ze zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych europejskich stolic, wysłuchaj historii, których próżno szukać w podręcznikach, spędź niezapomnianą noc pod gołym niebem, obejrzyj pirotechniczne pokazy i rozgrzej się popijając tradycyjne czeskie piwo.

 Zorganizuj swoje ferie świąteczne z Ośrodkiem Wypoczynkowym Polana w Karpaczu.