+48 609443264

Praga nocą

Praga jest miastem majestatycznym i tajemniczym, które pod osłoną nocy nabiera zupełnie nowego wymiaru. Poczuj magiczną atmosferę czeskiej stolicy i zakochaj się w „Złotym Mieście”!

 Ciekawostką jest fakt, że dawniej Praga składała się z pięciu odrębnych miast, z których każde miało swoje prawa, historię i kulturę. Na lewym brzegu Wełtawy oczarują Cię Hradczany i zachwyci Mała Strana (z jej wąskimi uliczkami i przepięknymi ogrodami). Na prawym brzegu wznosi się kuszące mnogością zabytków Stare Miasto. Przeszłość i teraźniejszość łączy najsłynniejszy praski zabytek – Most Karola.

 Gdy odwiedzisz stolicę Czech koniecznie zobacz:

Most Karola – wizytówka czeskiej stolicy i jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Pradze; budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku (po konsultacji z astrologami), a ukończono go na początku XIV wieku; ciekawostką jest fakt, że Most Karolanosi imię swojego fundatora dopiero od 1870 roku, wcześniej nazywany był po prostu Mostem Praskim lub Mostem Kamiennym.

 Dawniej na moście obywały się turnieje rycerskie, a kupcy dobijali targu. Legenda głosi, że w 1621 roku na moście pozbawiono głów 27 protestanckich przywódców, głowy 12 z nich wywieszono „ku przestrodze”. Głowy nieszczęśników wisiały na Staromiejskiej Bramie Mostowej przez 10 lat.

 Most Karola ma ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, a sam spacer mostem przypomina uczestnictwo w wielkim festynie, gdyż jest to miejsce tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. Wśród 30 rzeźb zdobiących Most Karola największą popularnością cieszy się figura św. Jana Nepomucena. Ciało późniejszego świętego wrzucono w spienione wody Wełtawy za to, że sprzeciwił się władcy i nie zdradził tajemnicy spowiedzi swojej żony. Dotknięcie postaci świętego ma zagwarantować szczęście i pomyślność. Pewnie dlatego do tej rzeźby ustawiają się gigantyczne kolejki!

 
Hradczany – królewska dzielnica mieszcząca się na zachodnim brzegu Wełtawy.


Zamek na Hradczanach – największy na świecie średniowieczny zamek, dawna siedziba czeskich królów. Obecnie zamek na Hradczanach jest siedzibą prezydenta.


Rynek Staromiejski z astronomicznym zegarem Orloj, który od 600 lat pokazuje dokładny czas i położenie ciał niebieskich; historia Staromiejskiego Rynku sięga XI wieku, kiedy to tworzył skrzyżowanie traktów podróżnych i służył jako miejsce wymiany handlowej.


Zegar Astronomiczny to najstarszy i najmisterniej wykonany zegar, jaki kiedykolwiek powstał, Orloj zbudowany jest z 3 elementów: tarczy astronomicznej (wskazuje pozycje Słońca i Księżyca), części animacyjnej (to dzięki niej możliwy jest ruch figur i „Spacer Apostołów”) i tarczy kalendarzowej (z medalionami pokazującymi miesiące).


Droga Królewska – dawniej koronacyjny szlak, dziś turystyczny deptak.


Katedra św. Wita – duchowy symbol Czech, największy praski kościół; w katedrze można podziwiać czeskie klejnoty koronacyjne, a z jednej z jej wież rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę całego miasta.

 Plac św. Wacława –mający ponad 700 metrów bulwar z monumentalnym pomnikiem świętego, ciągnący się od ulicy Na Prikope do Wilsonowej. To tutaj prawie powstał pierwszy czeski teatr, to właśnie na tym placu ogłoszono koniec II wojny światowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest rzeźba patrona czeskich ziem. Dziś zarówno turystom, jak i rodowitym Czechom służy ona za punkt orientacyjny i miejsce towarzyskich spotkań.


Plac św. Wacława słynie z dużej ilości klubów, pubów i dyskotek. To tutaj można późno w nocy kupić smažený sýr czy kiełbaskę z rożna.


Złota Uliczka – to spowite wieloma legendami jedno z bardziej malowniczych miejsc w Pradze mieści się w kompleksie hradczańskiego zamku. Dawniej zamieszkiwali ją poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy, w 1917 roku przy Złotej Uliczce mieściła się pracownia Franza Kafki.


Wieża Petrińska – obiekt całoroczny, najwyższy punkt widokowy w Pradze, wieża wzniesiona została w 1891 roku jako kopia Wieży Eiffla. Z wysokości 60 metrów można podziwiać panoramę Czech.

 
Biała Wieża – dolna część budowli aż do połowy XVIII wieku jako więzienie. W więziennej celi przetrzymywano m.in. Edwarda Kelley’a – alchemika i odkrywcę kamienia filozoficznego.


Koncert Grających Fontann (Křižíkova Fontana) –przepiękny taniec wody, świateł i muzyki tworzy jedyny w swoim rodzaju pokaz; to fascynujące multimedialne widowisko: trzy tysiące dysz, ponad 1000 lamp i reflektorów, różnorodna (od klasycznej przez filmową po rozrywkową) muzyka i cudowny balet to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncerty rozpoczynają się o pełnych godzinach pomiędzy 20:00 a 23:00. Chociaż cały pokaz sterowany jest komputerowo można odnieść wrażenie, że fontanna żyje własnym życiem i robi wszystko, by spodobać się turystom.

  Praga to miasto przytulne, ciepłe i swojskie, w którym każdy poczuje się mile widziany. Tutaj słowiańska fantazja przeplata się z czeską gościnnością, a historia współgra z nowoczesnością.

Przespaceruj się Złotą Uliczką, zapewnij sobie szczęście w miłości na Moście Karola, przysiądź pod ścianą Johna Lennona. Poznaj miasto cesarzy i królów, artystów, malarzy i muzyków. Daj się porwać stolicy Czech – miejscu z wielobarwną historią, której ślady można podziwiać do dziś. 

 Zobacz Pragę nocą! Wybierz się na niezapomnianą wycieczkę podczas pobytu w Karpaczu w Pensjonacie Polana.