+48 609443264

Drezno

Drezno to jedno z najpiękniejszych miast we wschodnich Niemczech, ta położona nad Łabą perła baroku oczarowuje bogactwem architektury i kosmopolityczną atmosferą. „Florencja Północy” rozbrzmiewa muzyką i kusi rozmaitymi festiwalami. Tutaj sztuka już dawno przeniknęła przez mury muzeów i galerii, zamiast tego gości na uliczkach, bywa w siedzibach książąt elektorów i mieszka w samych fundamentach miasta. 

 Stolicę Saksonii zamieszkiwał niegdyś polski król August Mocny, w Dreźnie zakochał się również Ryszard Wagner. To w tym barokowym mieście Adam Mickiewicz napisał trzecią część „Dziadów”, to jego piękno sławił w swoich listach Juliusz Słowacki. W mieście znajduje się około 40 muzeów i galerii, równie liczne są kina i teatry. Drezno słynie także ze świetnie zaopatrzonych księgarni i bibliotek.

 Co warto zobaczyć w Dreźnie:

Pałac Moritzburg – jeden z nielicznych pałaców na wodzie w Dreźnie, wzniesiony w stylu barokowym swoją nazwę zawdzięcza wettyńskimu księciu Maurycemu, który zlecił wybudowanie kompleksu i nakazał umieszczenie w nim myśliwskich trofeów.

 Kościół Marii Panny (Frauenkirche) – jedna z najbardziej znanych protestanckich budowli w Europie, wzniesiona w latach 1722-1734. Budynek został zniszczony w wyniku działań wojennych 13 lutego 1945 roku. Na zlecenie NRD ruiny budowli pozostały nietknięte jako symbol pokoju i ostrzeżenie przeciwko wojnie. W 1993 roku z inicjatywy mieszkańców Drezna rozpoczęto odbudowę kościoła. W 2006 roku w świątyni odbyła się pierwsza msza.

 Ta monumentalna kaplica to najbardziej znany na świecie budynek wzniesiony z piaskowca. Kościół znajduje się na drezdeńskim Nowym Rynku, jest duchowym symbolem miasta.

 Świątynia jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów sakralnych w Europie. Chociaż msze odbywają się tu codziennie wydaje się, że Kościół Mariacki to raczej obiekt kulturalny niż religijny – można tam swobodnie przechadzać się nawami, skosztować oferowanego poczęstunku, a nawet korzystać z laptopów.

 Zwinger – architektoniczny klejnot Drezna, materialne odzwierciedlenie umiłowania przez Augusta Mocnego zbytku i przepychu. Legenda głosi, że władca zażyczył sobie powstania budynku odpowiadającego pięknem i monumentalnością rzymskiemu Koloseum.

 Nazwa budowli pochodzi od początkowego położenia budynku mieszczącego się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami obronnymi. We wnętrzach budowli znajdziemy:
Galerię Obrazów Starych Mistrzów,
Rüstkammer – zbrojownię, w której mieszczą się bronie z różnych okresów historycznych,
Salon Matematyczny i Salon Fizyczny,
Muzeum Porcelany – w muzeum znajduje się zarówno zbiór chińskiej porcelany, jak i znane wszystkim wyroby porcelanowe z Miśni.

Do dnia dzisiejszego Zwinger wykorzystywany jest do prezentowania wystaw.

 Pałac Pillnitz – letnia rezydencja królów saskich, obiekt składa się z wybudowanego w stylu barkowym Pałacu Górnego i leżącego nad brzegiem Łaby Pałacu Wodnego.

 Katedra świętej Trójcy, Hofkirche (Kościół Dworski) – największy katolicki kościół w Dreźnie, znajdujący się w pobliżu rezydencji Wettynów na Starym Mieście.

 Rezydencja dynastii Wettynów – główna siedziba królów, rozbudowany kompleks z wieloma zakamarkami, korytarzami, dziedzińcami, wieżyczkami i kapliczkami. We wnętrzu pałacu znajduje się kilka sal muzealnych jak chociażby Grünes Gewölbe lub Neues Grünes Gewölbe. W obu pomieszczeniach zgromadzone zostały skarby saksońskich królów. Nazwa sal wzięła się od pomalowanych na zielono kolumn w królewskim skarbcu; dawny skarbiec saksońskich władców liczy około 2 tys. m. Jest to największy zbiór klejnotów w Europie.

 
Wśród najciekawszych i najcenniejszych dzieł jubilerskiego rzemiosła należy wymienić:

 Misę z chalcedonu – okutą złotem, zdobioną perłami i diamentami, srebrnymi elementami oraz postaciami zwierząt; emaliowana podstawa swoim kształtem przypomina głowę jelenia, eksponat miedzy 38 cm wysokości.


Murzyna ze szmaragdową płytą – jest to jeden z najbardziej znanych eksponatów, wykonana z lakierowanego drewna gruszkowego rzeźba mierzy aż 64 cm i przedstawia Murzyna (w barokowym stroju Indianina) dzierżącego w dłoniach skalną płytę z tkwiącymi w niej szmaragdami.

Zielony diament – jest to największy zielony diament na świecie, najprawdopodobniej pochodzi z Brazylii. Zakupił go August III Sas w 1742 roku za kolosalną jak na tamte czasy sumę 200 000 talarów.

Opera Sempera – siedziba Opery Państwowej w Dreźnie mieści się w jednym z najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. Subtelna architektura i znakomita akustyka czynią z niej prawdziwą świątynię muzyki.

 Muzeum Ericha Kästnera- pierwsze na świecie interaktywne mikromuzeum. Bryła muzeum otoczona jest 13 filarami, którymi można swobodnie poruszać.

 Drezno to nie tylko przepiękne zabytki, muzea i galerie, lecz również wspaniałe wina (z myślą o turystach stworzono nawet Saksońską Drogę Winną, która miłośników tego trunku poprowadzi przez miejsca, w których jest on produkowany).

 Świątynia sztuki, perła barokowej architektury i tętniąca życiem metropolia – takie właśnie jest Drezno! „Tam leży Europa” miał powiedzieć o swoim rodzinnym mieście Erach Kästner. Czy miał rację? Przekonajcie się sami! 

  Zachęcamy do odwiedzenia Drezna podczas podytu w Pensjonacie Polana w Karpaczu. Oferujemy noclegi w bardzo przystępnych cenach.