+48 609443264

Misnia

Miśnia – położona nad samym brzegiem Łaby, zaledwie 25 km od Drezna wydaje się ucieleśnieniem doskonałego piękna. Początki miasta datowane są na 929 rok, kiedy to król Henryk I założył obronny gród na podbitych terenach słowiańskich.

 Miśnia to urokliwe miasteczko w Saksonii będące stolicą znanej na całym świecie porcelany, której charakterystycznym elementem są skrzyżowane błękitne miecze (jest to jeden z najstarszych i najdłużej stosowanych znaków towarowych).  

 Miśnia jest piękna niczym porcelanowa figurka: urzeka delikatnością i wyjątkowym blaskiem. Zwiedzając to ponad tysiącletnie miasto warto wybrać się do Państwowej Manufaktury Porcelany, w której od wielu już lat snuta jest baśń o białym złocie.

  Co warto zobaczyć w Miśni?

Zamek Albrechtsburg (Zamek Albrechta) – pierwszy niemiecki zamek i prawdziwa perła późnogotyckiej architektury. Na pierwszym piętrze znajdują się gotyckie sale o przepięknych łukowatych sklepieniach, pokrytych wspaniałymi malowidłami przedstawiającymi różne wydarzenia z historii miśnieńskich margrabiów i saksońskich władców. Na drugim piętrze zapoznamy się z tym, jak produkowana jest słynna porcelana, która liczy sobie ponad 300 lat.

 Po zwiedzaniu zamku warto przespacerować się romantycznymi uliczkami, odwiedzić Muzeum Miejskie lub Muzeum Mieszczaństwa, a późnogotycki Ratusz oraz okalające go kamieniczki spodobają się nie tylko miłośnikom architektury. Tuż przy rynku znajduje się Kościół NMP (Frauenkirche), na wieży którego umieszczony został kurant z porcelanowymi dzwoneczkami wygrywającym przepiękne melodie o każdej pełnej godzinie.

 Pałac Moritzburg – przepiękna, otoczona wodą budowla, dawna rezydencja myśliwska księcia Maurycego. To na jego polecenie powstał ten czterowieżowy barokowy klejnot w kolorach ochry i bieli. Jedną z największych atrakcji mieszczących się w pałacowym kompleksie jest zbiór trofeów myśliwskich oraz „moritzburski pokój z piór”. Ponad dwa miliony kolorowych piór składają się na ciekawą kompozycję z paradnym łożem Augusta Mocnego Sasa.

 Zdobienia pałacu w wielu miejscach poświęcone są dworskiej sztuce polowania.

 Katedra św. Jana i Donata – wybudowanie tej gotyckiej katedry zajęło 150 lat! (proces budowy zakończony został w 1400 roku). Katedra może poszczycić się aż dwoma ołtarzami, znajduje się w niej również Kaplica Książęca (miejsce pochówku książąt z dynastii Wettinów).

 Kościół św. Benona – kościół pod wezwaniem patrona Miśni, Bawarii i Monachium. To właśnie Benonowi z Miśni mieszkańcy tego miasteczka zawdzięczają istnienie „miejsc winem płynących” – opat z jednej ze swoich podróży przywiózł winorośl i założył pierwszą w Dolinie Łaby winnicę.

  Miśnia to romantyczne uliczki, dobrze zachowana architektura, mieszczańskie domki pokryte czerwoną dachówką i historyczna starówka pełna winiarni utrzymanych w barwach tak ciepłych, jak ciepłe wydają się ostatnie promienie słońca we wrześniowe, jesienne dni.

 Tutaj niczym srebrzysta wstęga wije się Łaba, a na tarasowo opadających i stromych zboczach uprawia się winorośl, z której później powstaje saksońskie wino.

 Przespaceruj się malowniczymi uliczkami, zajrzyj do gotyckiej katedry, rozsiądź się wygodnie z kieliszkiem wina w jednym z klimatycznych lokali i wysłuchaj baśni o białym złocie, baśni, która czyni Miśnię tak wyjątkową. 

Odwiedź Miśnię podczas pobytu w Pensjonacie Polana w Karpaczu. Sprawdź nasze tanie noclegi!