+48 609443264

Morawski Kras

Morawski Kras – to najpiękniejszy i najciekawiej uformowany obszar krasowy w środkowej Europie, to tajemnicze jaskinie, podziemne korytarze i bogata szata naciekowa. Na tym terenie znajduje się ponad 1100 jaskiń, z których cztery zostały udostępnione do zwiedzania. Sucha część trasy przebiega przez znaną na całym świecie przepaść Macochy mającą 138 metrów głębokości. Nad samą przepaścią umieszczono platformę obserwacyjną.

 Legenda głosi, że nazwa przepaści wzięła się od macochy, która chciała pozbyć się swojego pasierba. Kobieta zwabiła chłopca do lasu i zrzuciła go w przepaść. Nękana wyrzutami sumienia jakiś czas później sama również rzuciła się w mroczną otchłań.

 Decydując się na przejażdżkę łodzią przepłyniesz przez trzy jeziora docierając aż do Groty Masaryk. Podczas podróży do wnętrza Ziemi zachwycisz się stalagmitami i stalaktytami o najróżniejszych kształtach.

 Teren Morawskiego Krasu zamieszkiwany był już w czasach prehistorycznych (dowodzą tego malowidła znalezione w jednej z jaskiń). Morawski Kras to miejsce na tyle wyjątkowe, że z pewnością oczaruje każdego turystę. Decydując się na wyprawę w te rejony warto zwrócić uwagę na ponor Rudicki, gdzie wody Potoku Jedovnickiego zapadają się na głębokość 90 metrów, by wypłynąć na powierzchnię dopiero po 12 kilometrach koło Byczej Skały.

 Największym podziemnym pomieszczeniem Morawskiego Krasu jest Grota Główna. W tym obdarzonym wyjątkową akustyką miejscu (jest ono wykorzystywane jako sala koncertowa) można znaleźć ogromne stalagmity przypominające kształtem Czarownicę, Owieczkę czy Las Bambusowy.

 Cenna flora i fauna, bogactwo krasowych form i liczne szlaki turystyczne sprawiają, że Morawski Kras jest niezwykle chętnie odwiedzany przez turystów.

 Jeśli chciałbyś odwiedzić Morawski Kras i interesują Cię noclegi w Karpaczu, sprawdź nasza ofertę. Pensjonat Polana Karpacz zaprasza!