+48 609443264

Praga

    Praga

raga. Miasto niezwykle gościnne, w którym zgubić się nie sposób, bo pomocni i uczynni Czesi chętnie wskażą nam drogę. Tu życie płynie wolniej, a pyszna kuchnia, przepiękne zabytki i klimat retro czynią Pragę jednym z tych miejsc, które opuszcza się z ciężkim sercem i do których powraca się z radością.

 Praga w pigułce, czyli co  warto zobaczyć:


Hradczany – największy kompleks zamkowy na świecie. Powstała w XIV wieku „królewska dzielnica” umiejscowiona jest na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. To najsłynniejsze wzgórze Pragi przyciąga wzrok swą charakterystyczną, piętrową zabudową. Dawniej znane było jako „czeskie centrum dowodzenia” i siedziba władców. Współcześnie Hradczany kojarzone są głównie z będącym symbolem czeskiej państwowości Zamkiem Praskim, jednak mieszczą w sobie o wiele, wiele więcej.

 Najważniejsze zabytki:

 
Złota Uliczka –legenda głosi, że kiedyś mieszkali na niej złotnicy, magowie i alchemicy
(w jednym z domków mieści się nawet pracownia alchemiczna). Ponoć dawni mistrzowie sztuk wszelakich zatrudnieni zostali przez Rudolfa II, którego marzeniem było odkrycie kamienia filozoficznego i eliksiru młodości. Złota Uliczka zabudowana jest szeregiem maleńkich, uroczych domków, we wnętrzu których mieszczą się rozmaite ekspozycje.

 
Bazylika św. Jerzego – to najstarszy obiekt romański w Pradze; świątynię wybudowano
w 1142 roku, jej wnętrze wykonane zostało w stylu romańskim, zaś głównej fasadzie w 1670 roku nadano barokowy charakter. Obecnie w świątyni często obywają się koncerty muzyki organowej.

 
Katedra św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha– budowę tej gotyckiej kaplicy rozpoczęto w 1344 roku; przy samym wejściu do świątyni można zobaczyć 16-metrowy pomnik ofiar I wojny światowej oraz figurę świętego Jerzego. We wnętrzu katedry złożone zostały czeskie klejnoty koronacyjne. Mury kaplicy zdobione są drogocennymi kamieniami oraz scenami z życia świętego Wacława. Z głównej z wież katedry rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.

 
Zamek Praski – tylko tutaj można odbyć podróż przez minione wieki! Po jego dziedzińcach, ogrodach i muzeach można przechadzać się w nieskończoność. Tu Tycjan dzieli przestrzeń z Barbie, a gotyk miesza się z barokiem i renesansem. W niesamowitych wnętrzach Zamku każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Most Karola (Karluv Most)– jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku, a ukończono go na początku XIV wieku. Most Karola jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem stolicy Czech, łączy traktem pieszym Stare Miasto z dzielnicą Mała Strana. Wejścia od strony Starego Miasta pilnuje Staromiejska Wieża Mostowa.

 Legenda głosi, że most zbudowany został z bloków piaskowca połączonych ze wzmocnioną kurzymi jajami, mlekiem i winem zaprawą murarską (taka „mieszanka” miała zagwarantować mu długowieczność). Nim jednak powstał o konsultacje poproszono…astrologów. To oni uznali, że budowę najlepiej będzie rozpocząć 1357 roku, 9 lipca o godzinie 5:31 (suma cyfr dawała wibracje ochronne).

 Na środku mostu znajduje się figura św. Jana Nepomucena – dotknięcie znajdującej się pod posągiem płaskorzeźby ma zapewnić szczęście i pomyślność. O liczbie wierzących w siłę tego proroctwa świadczy wypolerowane miejsce w centrum płaskorzeźby.

 Tuż obok pomnika świętego znajduje się mała żelazna brama, na które zakochani zostawiają kłódki ze swoimi inicjałami, a kluczyki (na znak trwałości łączącego ich uczucia) wrzucają do Wełtawy.

 Most Karola był jednym z pierwszych mostów na którym pojawiły się kłódki. Legenda głosi, że zamieszkujący wody Wełtawy że wodnik Kabourek ma zapewnić zakochanym długie i szczęśliwe życie. Aby w pełni docenić magię tego miejsca warto odwiedzić je wczesnym rankiem, gdy pojawiają się na nim pierwsi muzycy, malarze i sprzedawcy najróżniejszych pamiątek.

   Zegar astronomiczny Orloj – mieści się na południowej ścianie Ratusza; zegar składa się
z trzech części: pierwsza ukazuje położenie ciał niebieskich (część astronomiczna), druga symbolizuje miesiące (część kalendarzowa z tarczami), trzecia zaś przedstawia ruchome figurki dwunastu apostołów (część animacyjna). Po obu stronach zegara ożywają jednocześnie Kościotrup, Pyszałek, Turek i Skąpiec. Figury te opowiadają turystom historię
o chciwości, próżności i śmierci. Po ukazaniu się na wieży wszystkich apostołów rozlega się pianie koguta, a zegar zaczyna bić. Widowisko można oglądać o każdej pełnej godzinie od 8 do 20. Ciekawostką jest fakt, że zegar pokazuje cztery rodzaje czasu:

 - Czas środkowoeuropejski (staroniemiecki)– oznaczony jest cyframi rzymskimi, pokazuje go wskazówka słoneczna.

- Czas staroczeski – wedle wskazań tego zegara dzień zaczyna się o zachodzie słońca.

 - Czas babiloński (nierówny) – dzień liczony jest od wschodu do zachodu słońca, dlatego latem godziny są dłuższe niż zimą; praski zegar jest jedynym zegarem na całym świecie, który potrafi wskazywać czas w ten sposób.

 - Czas kosmiczny – jego upływ przedstawiają cyfry rzymskie, w dolnej części fasady umieszczona jest tarcza kalendarzowa, która pokazuje dzień i jego miejsce w tygodniu, miesiącu oraz roku.  

  Tańczący dom – przez Czechów zwany Tancici dum to. Nazwa pochodzi od kształtu budynku, w którym można rozpoznać tańczącą parę.

 Zwiedź przepiękną Pragę z Pensjonatem Polana w Karpaczu! Sprawdź naszą ofertę tanich noclegów.