+48 609443264

Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Od dawna jest miejscem niezwykle chętnie odwiedzanym przez turystów. Jedno z pierwszych grupowych wejść na Śnieżkę miało miejsce już w 1577 roku.

 Śnieżka góruje nad otaczającymi ją grzbietami. Średnio roczna temperatura nieznacznie przekracza tu zero stopni, a śniegu można spodziewać się już w październiku. Niekiedy Śnieżka jest skąpana w słońcu, czasem spowita mgłą, a bywa i tak, że podczas wędrówki słychać tylko deszcz, ciszę i wiatr. Zdarza się, że krążą nad nią błędne ogniki, a sama Śnieżka swoją skalną surowością wyraźnie odcina się od zielonych, karkonoskich zboczy.

 Śnieżka jest miejscem, z którego roztaczają się wspaniałe widoki – przy dobrej pogodzie widoczność przekracza 200 km. Góra ta jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata – zatłoczona latem i samotna zimą, gdyż wtedy wydaje się nie do zdobycia. W sezonie na szlaku mieszają się kultury i języki –słychać tu niemiecki, angielski, włoski i francuski. Nim jednak zapadnie zmrok Śnieżka pustoszeje.

 W trakcie pieszej wycieczki na Śnieżkę warto zobaczyć:

Schronisko Samotnia – jest to najstarsze schronisko w Polsce, pierwsze wzmianki o nim datowane są na 1670 rok.

Mały Staw – najbardziej malownicze jeziorko w Karkonoszach; Mały Staw leży na wysokości 1183 m n.p.m. i jest głęboki na 7 metrów. Jeziorko charakteryzuje się przejrzystą i ciepłą wodą (latem jej temperatura dochodzi do 14 °C). Wody Małego Stawu zamieszkują wirek, traszka górska i pstrąg potokowy.